Special Offers on Oil & Vinegar

Save on oils and vinegar now

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

🌶️ Offers & Deals: 1 - 30 of 311 items

Bauernhof JÖBSTL, vulgo STINDL Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

Bauernhof JÖBSTL, vulgo STINDL Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 1.000 ml

  • 100% pure Styrian pumpkin seed oil PGI.
  • Gold medal winner with the highest points 20 years in a row
  • Gault&Millau Award 2019, 2020 & 2023
CHF 26.82 CHF 30.00 (CHF 26.82 / l)

Delivery by October 09

Steirerkraft Premium Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

Steirerkraft Premium Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 1.000 ml

  • With guarantee of origin
  • Very aromatic, fine nutty aroma
  • Ideal as a gift
CHF 24.97 CHF 27.50 (CHF 24.97 / l)

Delivery by October 09

Premium Organic Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

Steirerkraft Premium Organic Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 1000 ml

  • 100% pure
  • Deep green color
  • Made without GMOS
CHF 30.52 CHF 34.00 (CHF 30.52 / l)

Delivery by October 09

Berghofer Josef Styrian Pumpkin Seed Oil in a Tin

Berghofer Josef Styrian Pumpkin Seed Oil in a Tin, 1.000 ml

  • 100% pure pumpkin seed oil from the first pressing
  • From Austria
  • Perfect for travelling
CHF 24.97 CHF 27.50 (CHF 24.97 / l)

Delivery by October 19

Ölmühle Solling Natural Fair Trade Coconut Oil

Ölmühle Solling Natural Fair Trade Coconut Oil, 1 l

  • Cold-pressed coconut oil
  • Mild coconut flavor
  • Valuable ingredients
CHF 15.63 CHF 17.35 (CHF 15.63 / l)

Delivery by October 09

Raabauer Eisvogel Organic Pumpkin Seed Oil

Raabauer Eisvogel Organic Pumpkin Seed Oil, 1 l

  • Nutty note
  • Powerful aroma
  • Gorgeous colour
CHF 27.74 CHF 31.00 (CHF 27.74 / l)

Delivery by October 09

Rudolf Lugitsch Organic Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

Rudolf Lugitsch Organic Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 1.000 ml

  • 100% pumpkin seeds from Austria
  • Nutty flavour
  • Ground in a stone mill
CHF 29.60 CHF 33.00 (CHF 29.60 / l)

Delivery by October 09

Organic Natural Red Palm Oil 'Fair for Life'

Ölmühle Solling Organic Natural Red Palm Oil 'Fair for Life', 1 l

  • Typical flavour
  • Strong orange colour
  • Heat-stable
CHF 17.47 CHF 19.40 (CHF 17.47 / l)

Delivery by October 09

Naturprodukte Fuchs Pumpkin Seed Oil PGI

Naturprodukte Fuchs Pumpkin Seed Oil PGI, 1 l

  • A culinary specialty
  • Unique taste
  • Thick & dark green in colour
CHF 23.95 CHF 26.50 (CHF 23.95 / l)

Delivery by October 09

Ölmühle Solling Organic Coconut Oil

Ölmühle Solling Organic Coconut Oil, 1000 ml

  • Fresh cold pressed oil
  • Ideal alternative to butter
  • Very high quality
CHF 13.77 CHF 15.30 (CHF 13.77 / l)

Delivery by October 09

Finca La Barca Smoked Olive Oil

Finca La Barca Smoked Olive Oil, 500 ml + Box

  • Smoked over oak wood
  • Made with arbequina olives
  • Smoky nuances
CHF 22.19 CHF 24.50

Delivery by October 09

Kürbishof Koller Styrian Pumpkin Seed Oil PGO

Kürbishof Koller Styrian Pumpkin Seed Oil PGO, 1 l

  • From protected geographical origin
  • Processed using traditional methods
  • Nutty aroma
CHF 26.82 CHF 30.00 (CHF 26.82 / l)

Delivery by October 09

Josef & Hedwig Hödl Styrian Pumpkin Seed Oil g.g.A.

Josef & Hedwig Hödl Styrian Pumpkin Seed Oil g.g.A., 1000 ml

  • From a traditional production
  • From the best pumpkins
  • Wonderfully nutty taste
CHF 23.58 CHF 26.00 (CHF 23.58 / l)

Delivery by October 09

Ölmühle Solling Unfiltered Virgin Black Cumin Oil

Ölmühle Solling Unfiltered Virgin Black Cumin Oil, 500 ml

  • Especially thick
  • Intense taste
  • From controlled organic cultivation
CHF 25.82 CHF 28.50 (CHF 51.64 / l)

Delivery by October 09

Ölmühle Solling Organic MCT Coconut Oil

Ölmühle Solling Organic MCT Coconut Oil, 500 ml

  • From 100% organic coconut oil
  • Suitable for a low-carb diet
  • Vegan
CHF 16.56 CHF 18.40 (CHF 33.12 / l)

Delivery by October 09

Ölmühle Solling Organic Sea Buckthorn Pulp Oil

Ölmühle Solling Organic Sea Buckthorn Pulp Oil, 100 ml

  • Cold-pressed
  • Strong, fruity aroma
  • Goes particularly well with desserts
CHF 32.38 CHF 36.00 (CHF 323.80 / l)

Delivery by October 09

Rudolf Lugitsch Styrian Pumpkin Seed Oil PGI in a Tin

Rudolf Lugitsch Styrian Pumpkin Seed Oil PGI in a Tin, 750 ml

  • Gently processed
  • Made from high quality pumpkin seeds
  • Won several awards
CHF 18.49 CHF 20.50 (CHF 24.65 / l)

Delivery by October 09

Organic Filtered Eqyptian Black Cumin Oil

Ölmühle Solling Organic Filtered Eqyptian Black Cumin Oil, 500 ml

  • Cold-pressed
  • Mild, fully ripe taste
  • Ideal for Asian recipes
CHF 25.82 CHF 28.50 (CHF 51.64 / l)

Delivery by October 09

Berghofer Josef Styrian Pumpkin Seed Oil

Berghofer Josef Styrian Pumpkin Seed Oil, 1.000 ml

  • Austrian speciality
  • Full-bodied taste
  • Versatile in use
CHF 24.97 CHF 27.50 (CHF 24.97 / l)

Delivery by October 09

Ölmühle Fandler Organic Pumpkin Seed Oil

Ölmühle Fandler Organic Pumpkin Seed Oil, 500 ml

  • 100 % pure pumpkin seed oil
  • Organic quality
  • Nutty, velvety, aromatic
CHF 22.11 CHF 24.50 (CHF 44.22 / l)

Delivery by October 09

Gölles Manufaktur Apple Balsamic Vinegar

Gölles Manufaktur Apple Balsamic Vinegar, 250 ml

  • Careful fermentation
  • Elaborate maturation
  • 100% real juice
CHF 17.29 CHF 19.20 (CHF 69.16 / l)

Delivery by October 09

Rudolf Lugitsch Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

Rudolf Lugitsch Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 500 ml

  • Manufactured under strict guidelines
  • Gently-pressed
  • Made from shell-less pumpkin seeds from Austria
CHF 12.47 CHF 13.85 (CHF 24.94 / l)

Delivery by October 09

Ölmühle Solling Organic Mustard Oil

Ölmühle Solling Organic Mustard Oil, 250 ml

  • Freshly cold-pressed
  • With essential fatty acids
  • Mild spiciness
CHF 14.70 CHF 16.35 (CHF 58.80 / l)

Delivery by October 22

Jordan Olivenöl Extra Virgin Olive Oil

Jordan Olivenöl Extra Virgin Olive Oil, 1 l

  • High Quality
  • Natural processing
  • Unique taste
CHF 23.12 CHF 25.50 (CHF 23.12 / l)

Delivery by October 09

Ölmühle Solling Elderflower Balsamic Vinegar

Ölmühle Solling Elderflower Balsamic Vinegar, 250 ml

  • Unique taste
  • For salads
  • Summery & fruity
CHF 8.22 CHF 9.15 (CHF 32.88 / l)

Delivery by October 09

BioKing Organic Olive Oil

BioKing Organic Olive Oil, 500 ml

  • From Andalusia
  • Exceptionally aromatic
  • Slightly fruity & cold pressed
CHF 12.47 CHF 13.85 (CHF 24.94 / l)

Delivery by October 09

Kiendler Styrian Pumpkin Seed Oil PGI

Kiendler Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, 500 ml

  • Gently roasted, fine flavour
  • 100% protected from light in a can
  • Long shelf life
CHF 17.56 CHF 19.50 (CHF 35.12 / l)

Delivery by October 09

Berghofer Mühle Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, Tin

Berghofer Mühle Styrian Pumpkin Seed Oil PGI, Tin, 1.000 ml

  • A wonderfully nutty taste
  • Traditionally made
  • Styrian specialty
CHF 27.71 CHF 31.00 (CHF 27.71 / l)

Delivery by October 09

Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle - Stripes

Muraglia Peranzana Extra Virgin Olive Oil in a Clay Bottle -​ Stripes, 500 ml

  • In a handmade, hand-painted bottle
  • Elegant fruitiness
  • With subtle flavours
CHF 48.95 CHF 54.50 (CHF 97.90 / l)

Delivery by October 09

Ölmühle Fandler Organic Almond Oil

Ölmühle Fandler Organic Almond Oil, 250ml

  • Fine marzipan flavor
  • From sweet almonds
  • Goes well with sweets
CHF 18.40 CHF 20.50 (CHF 73.60 / l)

Delivery by October 09