Frunix - Sweet Spreads

Filter & sort

Price Brands Fruit composition Type of Nutrition
Filter

Fruit & Nut Spreads: 9 items

Frunix Elderberry Cinnamon Fruit Spread

Frunix Elderberry Cinnamon Fruit Spread, 210 g

  • Low in fructose & histamine
  • Vegan
  • Tart, fruity taste
CHF 5.06 CHF 5.65 (CHF 24.10 / kg)

Delivery by October 09

Frunix Sea Buckthorn Fruit Spread

Frunix Sea Buckthorn Fruit Spread, 210 g

  • Citrussy sweet taste
  • Low in fructose
  • Natural acidity
CHF 5.06 CHF 5.65 (CHF 24.10 / kg)

Delivery by October 09

Frunix Cranberry Fruit Spread

Frunix Cranberry Fruit Spread, 210 g

  • 50% cranberries
  • Low in fructose and histamine
  • Contains fructose-free glucose syrup
CHF 5.06 CHF 5.65 (CHF 24.10 / kg)

Delivery by October 09

Frunix Hazelnut-Cocoa Nut Spread

Frunix Hazelnut-​Cocoa Nut Spread, 250 g

  • 35% selected hazelnuts
  • Free from palm oil
  • Vegan & low-fructose
CHF 6.46 CHF 7.20 (CHF 25.84 / kg)

Delivery by October 09

Frunix Blueberry Fruit Spread

Frunix Blueberry Fruit Spread, 210 g

  • Low in fructose & histamine
  • Handmade
  • Fresh, fruity taste
CHF 5.53 CHF 6.15 (CHF 26.33 / kg)

Delivery by October 09

Frunix Sea Buckthorn & Passion Fruit Spread

Frunix Sea Buckthorn & Passion Fruit Spread, 210 g

  • Exotic fruity taste
  • Low in fructose
  • Also delicious in muesli & desserts
CHF 5.06 CHF 5.65 (CHF 24.10 / kg)

Delivery by October 09

Frunix Apricot Fruit Spread

Frunix Apricot Fruit Spread, 210 g

  • Delightfully fruity
  • With a special rum flavour
  • Low in fructose
CHF 5.06 CHF 5.65 (CHF 24.10 / kg)

Delivery by October 09

Frunix Blackcurrant Fruit Spread

Frunix Blackcurrant Fruit Spread, 210 g

  • Full fruity taste
  • Pleasant acidity
  • Low in fructose
CHF 5.06 CHF 5.65 (CHF 24.10 / kg)

Delivery by October 09

Frunix Raspberry Fruit Spread

Frunix Raspberry Fruit Spread, 210 g

  • Fresh, fruity, sweet
  • Low in fructose
  • With few seeds
CHF 5.53 CHF 6.15 (CHF 26.33 / kg)

Delivery by October 09