Kelly's Garlic Chips, 150 g
With the delicious aroma of garlic
CHF 2.90
(CHF 19.33 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- 100% Austrian potatoes
- 100% best HOSO sunflower oil
- Salt from the Austrian Alps
Description
The winner of the Kellys 3-2-1 chip choice! Kelly's Garlic Chips are a combination of crispy fresh potatoes with the delicious aroma of garlic. Perfect for any occasion!
Ingredients
Potatoes, Sunflower oil, Natural Aroma, Salt, Garlic powder, Sugar, Yeast Extract, Onion Powder, Parsley
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2177 / 520 kJ / kcal |
| Fat | 31 g |
| from Saturated fatty acids | 2,6 g |
| Carbohydrates | 54 g |
| from Sugar | 2,6 g |
| Fibre | 4,3 g |
| Protein | 5,2 g |
| Salt | 1,4 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
1 English review written for Kelly's Garlic Chips
2 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 4 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
4 reviews
1 customer review in English
2 customer reviews in all languages
-
Was this rating helpful? (0) (0)
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology
Rated with 5 out of 5 stars.
Garlicky gorgeousness
So tasty! I will definitely be buying these again!