La Molisana Spaghetti Quadrati al Bronzo, 500 g
With the signature square profile
CHF 5.90
(CHF 11.80 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Rough surface for the perfect sauce cling
- Bronze-drawn
- Excellent al dente texture
Related products
Description
A true bestseller, Spaghetti Quadrati al Bronzo is loved for its distinctive square profile and hearty, full-bodied texture. Its rough surface and warm golden hue make it a firm favourite for professional chefs and discerning foodies alike. Crafted to the highest standards, this premium pasta retains its perfect al dente texture, delivering outstanding flavour with every forkful.
| Item no.: | EDH-1006357 |
|---|---|
| Content: | 500 g |
| EAN: | 08004690101513 |
| Manufacturer No.: | 1006357 |
| Brands: | La Molisana |
| May Contain Traces Of: : | A - Gluten |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1470 / 351 kJ / kcal |
| Fat | 1 g |
| from Saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 70 g |
| from Sugar | 4 g |
| Fibre | 3 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 0,02 g |
Ingredients
Durum Wheat Semolina, Water
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for La Molisana Spaghetti Quadrati al Bronzo
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology