Lindt Fioretto Marzipan Minis Bag, 115 g
Aromatic marzipan & fine milk chocolate
CHF 4.86 CHF 5.40 -10%
(CHF 42.26 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
-
Lindt
Fioretto Nougat Minis Bag
Fine nougat & Lindt chocolate
CHF 4.86 CHF 5.40(CHF 42.26 / kg) -
Lindt
Fioretto Marzipan Minis Bag
Aromatic marzipan & fine milk chocolate
CHF 4.86 CHF 5.40(CHF 42.26 / kg) -
Lindt
Fioretto Minis Mix Bag
Assorted Fioretto mini pralines
CHF 4.86 CHF 5.40(CHF 42.26 / kg)
Features & Advantages
- Fine marzipan filling
- Milk chocolate
- Perfect for sharing or gifting
Description
These exquisite pralines feature a delicate marzipan filling encased in smooth, melting milk chocolate. Fioretto Minis are ideal as a gift or for sharing.
| Item no.: | LS-38031 |
|---|---|
| Content: | 115 g |
| EAN: | 9003600380313 |
| Manufacturer No.: | 38031 |
| Brands: | Lindt |
| May Contain Traces Of: : | A - Gluten, F - Soybeans, G - Milk, H - Nuts |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
Sugar, 17 % Almonds, Cocoa butter, Whole milk powder, Cocoa paste, Alcohol, Rice, Wheat Germ, Lactose, Wheat starch, Skim milk powder, Invert Sugar Syrup, Glucose, Flavours, emulsifierE (Soy lecithin), Pure Butter Fat, Humectants (Invertase), Barley malt extract, Salt
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2031 / 485 kJ / kcal |
| Fat | 22 g |
| from Saturated fatty acids | 8,9 g |
| Carbohydrates | 60 g |
| from Sugar | 56 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0,15 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Lindt & Sprüngli (Austria) GmbH, Hietzinger Hauptstraße 1A, 1130 , Wien, Austria, www.lindt.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Lindt Fioretto Marzipan Minis Bag
Popular categories:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology