Napoli Dragee Keksi Classic, 150 g
I challenge you to just eat one!
CHF 3.46 CHF 3.85 -10%
(CHF 23.07 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Austrian traditional sweets
- With dark and milk chocolate
- Irresistibly delicious
Description
These crunchy biscuits covered in crispy chocolate are one of Austria's best-known sweets, and have enjoyed great popularity since the 1960s. In each pack there are two types of biscuits: one with dark chocolate and one with light chocolate. Enjoy the great blend of flavours!
| Item no.: | MA-1381 |
|---|---|
| Content: | 150 g |
| EAN: | 9015810001605 |
| Manufacturer No.: | 1381 |
| Brands: | Napoli |
| Origin: | Austria |
| May Contain Traces Of: : | A - Gluten, F - Soybeans, G - Milk, H - Nuts |
| Storage Information: | Store at room temperature, Store in a dry place |
Ingredients
Sugar, Wheat flour, Cocoa paste, Cocoa butter, Whole milk powder, Palm oil, Sweet whey powder, Starch , Glucose-fructose syrup, emulsifierE (Soy lecithin), Coating (Gum arabic), Humectants (Sorbitol), Salt, Leavening agent (Sodium hydrogen carbonate, Ammonium bicarbonate (E503ii)), Natural Aromas
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2035 / 486 kJ / kcal |
| Fat | 24 g |
| from Saturated fatty acids | 14 g |
| Carbohydrates | 59 g |
| from Sugar | 39 g |
| Protein | 6,7 g |
| Salt | 0,37 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Josef Manner & Comp AG, Wilhelminenstraße 6, 1170 , Wien, Austria, josef.manner.com/de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
2 English reviews written for Napoli Dragee Keksi Classic
4 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 12 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
12 reviews
2 customer reviews in English
4 customer reviews in all languages
-
Was this rating helpful? (0) (0)
-
Rated with 5 out of 5 stars.
Review written by Customer
love it, tastes the same as it did 15 years ago. will order again
Was this rating helpful? (0) (0)
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology
Rated with 5 out of 5 stars.
Lovely little biscuits
Nice crunch, good balance of chocolate and biscuit, and interesting contrast between the dark and the milk coverings. So rich it is easy to have a few at a time.
Great to serve with coffee in the morning, or after dinner. I would recommend.