Napoli Dragee Keksi Milk Chocolate, 150 g
The milk chocolate treat
CHF 3.85
(CHF 25.67 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Crunchy and tender melt
- For milk chocolate fans
- Always tastes great
Description
Crunchy biscuits covered in delicious chocolate: these Austrian traditional sweets have been delighting kids of all ages since 2002. Try them for yourself...can you really eat just one?
Ingredients
Sugar, Wheat flour, Whole milk powder, Cocoa butter, Sweet whey powder, Cocoa paste, Palm oil, Starch , Glucose-fructose syrup, emulsifierE (Soy lecithin), Coating (Gum arabic), Humectants (Sorbitol), Salt, Leavening agent (Sodium hydrogen carbonate, Ammonium bicarbonate (E503ii)), Natural Aromas
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2018 / 482 kJ / kcal |
| Fat | 22 g |
| from Saturated fatty acids | 13 g |
| Carbohydrates | 63 g |
| from Sugar | 45 g |
| Protein | 6,7 g |
| Salt | 0,45 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Josef Manner & Comp AG, Wilhelminenstraße 6, 1170 , Wien, Austria, josef.manner.com/de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Napoli Dragee Keksi Milk Chocolate
2 customer reviews in all languages
| 5 stars | | 4 | (80%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 1 | (20%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
5 reviews
We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.
- No reviews available
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.000 products
Secure payments
with SSL encryption technology