New Products

Filter & sort

Price Highlights Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

New!: 1 - 30 of 118 items

TEEKANNE Organic Advent Calendar, Large

TEEKANNE Organic Advent Calendar, Large, 1 Pc. (49 g)

  • 24 selected varieties
  • A thoughtful gift idea
  • Perfect for cosy moments
CHF 20.50 (CHF 418.37 / kg)

Delivery by October 08

Stay Spiced! Spice Cube Mini Advent Calendar

Stay Spiced! Spice Cube Mini Advent Calendar, 312 g

  • 24 selected spice & seasoning samples
  • Ideal for trying, discovering & gifting
  • Can be repurposed as a spice rack after Advent
CHF 61.50 (CHF 197.12 / kg)

Delivery by October 08

Stay Spiced! Spice Cube Deluxe Advent Calendar

Stay Spiced! Spice Cube Deluxe Advent Calendar, 1.436 g

  • A variety of seasonings and spices
  • Including 2 surprises
  • 22 single spices & spice blends
CHF 165.00 (CHF 114.90 / kg)

Free delivery by October 08

Zotter Chocolate Organic Sweet Christmas Advent Calendar

Zotter Chocolate Organic Sweet Christmas Advent Calendar, 196 g

  • Pure & filled chocolate selection
  • Organic & Fair Trade quality
  • Design with an elegant gold-effect finish
CHF 32.50 (CHF 165.82 / kg)

Delivery by October 08

TEEKANNE Organic Advent Calendar, Small

TEEKANNE Organic Advent Calendar, Small, 1 Pc. (48 g)

  • 12 exquisite varieties
  • Assorted flavours
  • Also suitable as a gift
CHF 8.20 (CHF 170.83 / kg)

Delivery by October 08

Mamuko Organic Chamomile Tea

Mamuko Organic Chamomile Tea, 20 Tea bags (30 g)

  • Age: 6 months +
  • 100% organic camomile flowers
  • Made in the EU
CHF 3.40 (CHF 113.33 / kg)

Delivery by October 08

Organic Nikolo & Krampus Chocolate Figure - Dark Chocolate & Raspberry-Coconut

Zotter Chocolate Organic Nikolo & Krampus Chocolate Figure -​ Dark Chocolate & Raspberry-​Coconut, 80 g

  • Dark chocolate with 70% cocoa
  • Fruity raspberry and coconut swirl
  • Fully vegan, organic & fair trade
CHF 10.15 (CHF 126.88 / kg)

Delivery by October 08

Organic Nikolo & Krampus Chocolate Figure - Milk Chocolate & Caramel

Zotter Chocolate Organic Nikolo & Krampus Chocolate Figure -​ Milk Chocolate & Caramel, 80 g

  • Smooth milk chocolate with 40% cocoa
  • With caramel couverture
  • Certified Organic & Fairtrade
CHF 10.15 (CHF 126.88 / kg)

Delivery by October 08

KOTÁNYI Curry Crush

KOTÁNYI Curry Crush, 70 g

  • For curries, stews & tikka masala
  • With turmeric, coriander & ginger
  • No preservatives
CHF 5.15 (CHF 73.57 / kg)

Delivery by October 08

Organic Zotter Mix - Wonderful Christmas

Zotter Chocolate Organic Zotter Mix -​ Wonderful Christmas, 213 g

  • Varied selection of hand-scooped chocolates
  • Delicious cheesecake & fruit fillings
  • Presentation box with an elegant gold-effect finish
CHF 20.50 (CHF 96.24 / kg)

Delivery by October 08

Mamuko Organic Fuit Tea

Mamuko Organic Fuit Tea, 20 Tea bags (30 g)

  • Age: 6 months +
  • With apple and hibiscus flowers
  • Made from certified organic ingredients
CHF 3.40 (CHF 113.33 / kg)

Delivery by October 08

Küfferle St Nicholas XXL Chocolate Umbrella

Küfferle St Nicholas XXL Chocolate Umbrella, 162 g

  • 12 milk chocolate umbrellas
  • Colourful Christmas designs
  • Ideal for gifting or decorating the tree
CHF 14.90 (CHF 91.98 / kg)

Delivery by October 08

Organic Seed Advent Calendar - "Mein Bienen Freund"

Mohnblume Organic Seed Advent Calendar -​ "Mein Bienen Freund"

  • With high-quality organic seeds
  • 24 different ornamental & herbal plants
  • Reusable
CHF 37.00

Delivery by October 08

Davert Organic 4-Nut Butter

Davert Organic 4-​Nut Butter, 250 g

  • A blend of four varieties of organic nuts
  • Creamy texture
  • Naturally gluten-free
CHF 7.20 (CHF 28.80 / kg)

Delivery by October 08

Zotter Chocolate Organic Orange Caramel + Coconut

Zotter Chocolate Organic Orange Caramel + Coconut, 70 g

  • Butter caramel with orange & crispies
  • Almond nougat with coconut flakes
  • Coated in dark coconut couverture
CHF 5.10 (CHF 72.86 / kg)

Delivery by October 08

Mamuko Organic Happy Tummy Tea

Mamuko Organic Happy Tummy Tea, 20 Tea bags (30 g)

  • Age: 9 months +
  • 100% organic
  • With chamomile, caraway and fennel
CHF 3.40 (CHF 113.33 / kg)

Delivery by October 08

Mamuko Organic Sweet Dream Tea

Mamuko Organic Sweet Dream Tea, 20 Tea bags (30 g)

  • Age: 9 months +
  • With lemon balm, lavender and camomile
  • 100% organic ingredients
CHF 3.40 (CHF 113.33 / kg)

Delivery by October 08

KOTÁNYI Avocado Love

KOTÁNYI Avocado Love, 60 g

  • Perfect for avocado, bowls & eggs
  • With chilli, sesame & a hint of lemon
  • No flavour enhancers
CHF 5.15 (CHF 85.83 / kg)

Delivery by October 08

Fresh Focus Organic Tea

Yogi Tea Fresh Focus Organic Tea, 17 tea bags (35,70 g)

  • Invigorating herbal tea blend
  • Refreshing nanamint & tulsi
  • Rounded off with zesty lemon thyme
CHF 4.10 (CHF 114.85 / kg)

Delivery by October 08

Organic Christmas Tree Decorations - Festive Mix

Zotter Chocolate Organic Christmas Tree Decorations -​ Festive Mix, 85 g

  • Peppermint & apricot
  • Green pumpkin seed nougat
  • Practical gold ribbons
CHF 9.75 (CHF 114.71 / kg)

Delivery by October 08

Organic MiXing - Fruity Christmas Heart with Nougat Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ Fruity Christmas Heart with Nougat Deluxe, 125 g

  • Purple blackcurrant couverture
  • Smooth almond nougat
  • Decorated with a star & seeds
CHF 12.85 (CHF 102.80 / kg)

Delivery by October 08

Organic Zotter 02 - A Sweet Thank You

Zotter Chocolate Organic Zotter 02 -​ A Sweet Thank You, 140 g

  • Fruity cinnamon apple filling
  • Crunchy caramel-nougat crunch
  • Design with a festive gold-effect finish
CHF 12.85 (CHF 91.79 / kg)

Delivery by October 08

Organic MiXing - Christmas Star, Milk and White

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ Christmas Star, Milk and White, 100 g

  • Milk chocolate with 50% cocoa
  • Decorated with passion fruit & green tea
  • Presented in a festive Christmas box
CHF 11.20 (CHF 112.00 / kg)

Delivery by October 08

Organic MiXing - New Year's Chocolate: Happy New Year! Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ New Year's Chocolate: Happy New Year! Deluxe, 125 g

  • White chocolate & milk chocolate
  • With handwritten-style lettering
  • Lucky clover made from raspberry chocolate
CHF 12.85 (CHF 102.80 / kg)

Delivery by October 08

Organic Zotter Mix - Christmas Surprise

Zotter Chocolate Organic Zotter Mix -​ Christmas Surprise, 136 g

  • Hand-scooped caramel-nougat chocolate bar
  • With fine Labooko minis & Nashido
  • Presented in an attractive gift box
CHF 14.30 (CHF 105.15 / kg)

Delivery by October 08

Pukka Organic Night Time Apple Chai Tea

Pukka Organic Night Time Apple Chai Tea, 20 tea bags (36 g)

  • A harmonious blend
  • Fruity & spicy
  • A subtle sweetness from apples
CHF 4.10 (CHF 113.89 / kg)

Delivery by October 08

Organic MiXing - New Year's Chocolate: Good Luck in the New Year! Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ New Year's Chocolate: Good Luck in the New Year! Deluxe, 125 g

  • Dark fine chocolate & raspberry
  • With handwritten-style lettering
  • Lucky clover made from matcha chocolate
CHF 12.85 (CHF 102.80 / kg)

Delivery by October 08

Organic MiXing - Merry Christmas and Happy New Year Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ Merry Christmas and Happy New Year Deluxe, 125 g

  • White chocolate & milk chocolate
  • Lucky clover made from matcha chocolate
  • Handwritten-style lettering
CHF 12.85 (CHF 102.80 / kg)

Delivery by October 08

Organic MiXing - 2 Christmas Minis Deluxe

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ 2 Christmas Minis Deluxe, 50 g

  • Red raspberry chocolate & milk chocolate
  • Decorated with a star & fruit
  • Natural colours from berries
CHF 7.10 (CHF 142.00 / kg)

Delivery by October 08

Zotter Chocolate Organic MiXing - Vegan Christmas Heart

Zotter Chocolate Organic MiXing -​ Vegan Christmas Heart, 100 g

  • Intense chocolate with 70% cocoa
  • With raspberry-coconut & rice couverture
  • Cinnamon apples, rose petals & cocoa nibs
CHF 11.20 (CHF 112.00 / kg)

Delivery by October 08