Orbit Professional Mints - Classic, 77 g

Small mints with classic minty flavour

CHF 3.70

(CHF 48.05 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 77 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Fresh breath
  • Refreshing mint taste
  • Sugar-free

Frequently bought together with Orbit Professional Mints - Wild Berry, 77 g

Orbit Professional Mints - Classic, 77 g CHF 3.70 (CHF 48.05 / kg)
Orbit Professional Mints - Wild Berry, 77 g CHF 3.70 (CHF 48.05 / kg)
Total price: CHF 7.40
Description

Keep everyday freshness within easy reach at all times with the Orbit Professional Classic Mints. These sugar-free mints have a clean, refreshing mint flavour and leave the mouth feeling pleasantly fresh.

Item no.: XZO-MAS-613260
Content: 77 g
EAN: 4009900468657
Manufacturer No.: 613260
Brands: Orbit
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Ingredients

Sweetener (Sorbitol, Isomalt), Flavours, Release Agent (E470b), Sweetener (Steviol glycosides), Dye (Indigotine)

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1001 / 239 kJ / kcal
Fat 0,8 g
  from Saturated fatty acids 0,8 g
Carbohydrates 96,7 g
  from Sugar 0 g
  from Polyhydric alcohols 96,7 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Mars Austria OG, Industriestraße 20, 2460, Bruck an der Leitha, Austria, aut.mars.com/hergestellt-von-mars?language_content_entity=de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Orbit Professional Mints - Classic

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review