Rummo Linguine No. 13, Gluten-free, 400 g
Delicious and gluten-free
CHF 4.20
(CHF 10.50 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Gluten-free, made from rice and maize
- Ideal for pesto and olive oil sauces
- Perfect sauce absorption thanks to a rough texture
Description
Enjoy the classic elegance of Italian ribbons without the gluten, thanks to Rummo Gluten-Free Linguine. The carefully balanced blend of brown rice and corn ensures you never have to compromise on the authentic pasta experience. These flattened strands are perfect for vibrant pestos or light, oil-based sauces, guaranteeing a sublime result every time.
Traditionally extruded using bronze dies, these linguine feature a signature rough texture that allows sauces to cling beautifully to every strand. Experience an exceptional consistency and that coveted al dente bite, transforming your Mediterranean dishes into an authentic, carefree culinary highlight.
| Item no.: | AV-412742 |
|---|---|
| Content: | 400 g |
| EAN: | 8008343880138 |
| Manufacturer No.: | 412742 |
| Brands: | Rummo |
| Type of Nutrition: | Vegan, Vegetarian, Gluten-free |
| Origin: | Italy |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | Gluten-free, Non-GMO |
Ingredients
36 % Brown rice, 32,5 % Yellow corn, 20 % White corn, 8 % Rice, 3 % Potato starch, emulsifierE, mono-and diglycerides of fatty acids
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1491 / 356 kJ / kcal |
| Fat | 1,6 g |
| from Saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 69,5 g |
| from Sugar | 3,1 g |
| Protein | 14,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rummo Linguine No. 13, Gluten-free
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.250 products
Secure payments
with SSL encryption technology