Rummo Organic Le Biologiche – Wholewheat Penne Rigate N°66, 500 g
Full-bodied wholemeal goodness at its best
CHF 3.65
(CHF 7.30 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- 100% Italian organic wholemeal wheat
- Distinctively nutty flavour
- Excellent sauce absorption
Related products
Description
Bring a wonderfully hearty character to your kitchen with Rummo Organic Wholewheat Penne Rigate. This pasta is defined by its characteristic nutty aroma, which pairs beautifully with robust ingredients like spinach, chard, or premium chanterelle mushrooms.
Thanks to the classic ridges and rough texture, these Penne are designed to generously capture your favourite cheese sauces or pasta salad dressings. You can rely on the celebrated Rummo quality to ensure your pasta always maintains its perfect texture. Trust in the blend of Italian artisanal tradition and the finest organic ingredients for your next culinary highlight!
| Item no.: | AV-448800 |
|---|---|
| Content: | 500 g |
| EAN: | 8008343700665 |
| Manufacturer No.: | 448800 |
| Brands: | Rummo |
| Certifications: | Organic certified, EU / non-EU organic label |
| Origin: | Italy |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | Non-GMO |
Ingredients
100 % Wholegrain wheat flour[1]
- from controlled organic cultivation
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1449 / 346 kJ / kcal |
| Fat | 1,5 g |
| from Saturated fatty acids | 0,3 g |
| Carbohydrates | 67,5 g |
| from Sugar | 2,5 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,03 g |
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rummo Organic Le Biologiche – Wholewheat Penne Rigate N°66
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.000 products
Secure payments
with SSL encryption technology