Rummo Tagliatelle all'uovo N°132, 250 g
Delicious egg pasta nests
CHF 4.15
(CHF 16.60 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- With fresh Italian eggs
- Conveniently portioned into 6 nests
- The classic pasta for Bolognese ragù
Description
Bring the authentic taste of Italy to your table with Rummo Tagliatelle all’Uovo. Each pack features six carefully rolled nests, enriched with fresh Italian eggs to give the pasta its stunning golden hue and a deeply satisfying, full-bodied flavour.
This classic flat pasta is the quintessential choice for serving with authentic Bolognese ragù, as its wide surface ensures that rich, hearty sauces cling perfectly. Thanks to Rummo’s celebrated quality, these tagliatelle maintain an exceptional texture and the perfect al dente bite, turning even a simple midweek dinner into a gourmet occasion.
| Item no.: | AV-412675 |
|---|---|
| Content: | 250 g |
| EAN: | 8008343221320 |
| Manufacturer No.: | 412675 |
| Brands: | Rummo |
| Type of Nutrition: | Lactose-free |
| Origin: | Italy |
| Storage Information: | Store in a cool & dry place |
| Properties: | Lactose-free, Non-GMO |
Ingredients
Durum Wheat Semolina, 23,9 % Eggs
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1545 / 369 kJ / kcal |
| Fat | 3,5 g |
| from Saturated fatty acids | 1 g |
| Carbohydrates | 66,5 g |
| from Sugar | 2,2 g |
| Protein | 16,5 g |
| Salt | 0,15 g |
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Rummo Tagliatelle all'uovo N°132
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology