Herbs & Spices for Spring

Filter & sort

Price Brands Certifications Type of Nutrition
Filter

Spring Herbs: 1 - 30 of 65 items

KOTÁNYI Chopped Lovage

KOTÁNYI Chopped Lovage, Glass, 12 g

  • Strong, slightly sweet and sharp flavour
  • Herbaceous perennial
  • Similar in taste to celery
CHF 3.60 (CHF 300.00 / kg)

Delivery by October 08

Sonnentor Organic Wild Garlic, cut

Sonnentor Organic Wild Garlic, cut, 18 g

  • Reminiscent of garlic
  • Versatile
  • Distinctive aroma
CHF 2.75 (CHF 152.78 / kg)

Delivery by October 08

Sonnentor Organic Lovage, cut

Sonnentor Organic Lovage, cut, 15 g

  • Classic soup spice
  • Intense aromatic spice
CHF 2.75 (CHF 183.33 / kg)

Delivery by October 08

KOTÁNYI Dried Chervil

KOTÁNYI Dried Chervil, 6 g

  • Tastes wonderful in sauces, soups and salads
  • Slightly sweet taste
  • Gently dried
CHF 3.05 (CHF 508.33 / kg)

Delivery by October 28

KOTÁNYI Finely Chopped Oregano

KOTÁNYI Finely Chopped Oregano, 82 g

  • Savoury and dry
  • Very aromatic
  • Rich in essential oils
CHF 5.15 (CHF 62.80 / kg)

Delivery by October 15

KOTÁNYI Wild Garlic, Chopped

KOTÁNYI Wild Garlic, Chopped, 4 g

  • Delicate aroma
  • Subtle hint of garlic
  • Delicious in cream soups & mashed potatoes
CHF 3.05 (CHF 762.50 / kg)

Delivery by October 08

BioKing Greek Oregano

BioKing Greek Oregano, 30 g

  • Intense fragrance & taste
  • Use as a seasoning or tea infusion
  • Carefully processed by Greek mountain farmers
CHF 4.10 (CHF 136.67 / kg)

Delivery by October 08

Sonnentor Organic Oregano

Sonnentor Organic Oregano, 18 g

  • Peppery, bitter, spicy taste
  • Italian specialty
  • Versatile
CHF 2.75 (CHF 152.78 / kg)

Delivery by October 08

Cosmoveda Organic Dried Lovage

Cosmoveda Organic Dried Lovage, 70 g

  • Unmistakable flavour
  • Raw food quality
  • From our fair trade projects
CHF 11.20 (CHF 160.00 / kg)

Delivery by October 08

Sonnentor Organic Coriander

Sonnentor Organic Coriander, whole (35 g)

  • Ideal for Thai curries
  • Spicy, earthy flavour
  • Very versatile
CHF 2.75 (CHF 78.57 / kg)

Delivery by October 08

KOTÁNYI Chopped Dried Chives

KOTÁNYI Chopped Dried Chives, 53 g

  • Beautiful green colour
  • Versatile in use
  • Mild taste similar to onions
CHF 5.65 (CHF 106.60 / kg)

Delivery by October 08

KOTÁNYI Dried Parsley

KOTÁNYI Dried Parsley, 81 g

  • Mild peppery taste
  • Very gently dried
  • Savoury aroma
CHF 5.15 (CHF 63.58 / kg)

Delivery by October 15

KOTÁNYI Chopped Parsley

KOTÁNYI Chopped Parsley, 36 g

  • Very gently dried
  • Mild peppery taste
  • Rich in essential oils
CHF 4.30 (CHF 119.44 / kg)

Delivery by October 08

KOTÁNYI Ground Coriander

KOTÁNYI Ground Coriander, 30 g

  • Nutty aroma
  • Sweet and spicy taste
  • Fine Oriental notes
CHF 3.05 (CHF 101.67 / kg)

Delivery by October 08

KOTÁNYI Dried Spearmint

KOTÁNYI Dried Spearmint, 10 g

  • Tastes wonderful in curries, chutneys & sauces
  • Menthol-like taste
  • Refreshing
CHF 3.60 (CHF 360.00 / kg)

Delivery by October 08

Herbaria Whole Coriander

Herbaria Whole Coriander, 40 g

  • Certified organic farming
  • Gorgeous aroma
CHF 6.15 (CHF 153.75 / kg)

Delivery by October 08

Cosmoveda Dried Organic Oregano

Cosmoveda Dried Organic Oregano, 25 g

  • Mediterranean spice
  • Spicy touch
  • Versatile
CHF 3.60 (CHF 144.00 / kg)

Delivery by October 08

Sonnentor Organic Parsley, cut

Sonnentor Organic Parsley, cut, 15 g

  • Indispensable herb
  • Lemon-like flavor
  • Sweet and spicy taste
CHF 2.75 (CHF 183.33 / kg)

Delivery by October 08

Sonnentor Organic Dill

Sonnentor Organic Dill, 15 g

  • Especially for Nordic cuisine
  • Sweet notes of anise
  • Reminiscent of fresh parsley
CHF 2.75 (CHF 183.33 / kg)

Delivery by October 08

Cosmoveda Organic Coriander Leaves, crushed

Cosmoveda Organic Coriander Leaves, crushed, 15 g

  • Very popular
  • Frequently used
CHF 3.05 (CHF 203.33 / kg)

Delivery by October 08

KOTÁNYI Green Mint

KOTÁNYI Green Mint, 105 g

  • With aromas ranging from cooling to spicy
  • Strong menthol fragrance
  • Refreshing and cool
CHF 5.15 (CHF 49.05 / kg)

Delivery by October 08

Sonnentor Organic Basil

Sonnentor Organic Basil, 15 g

  • Italian specialty
  • Mediterranean flavor
  • Fresh, spicy taste
CHF 2.75 (CHF 183.33 / kg)

Delivery by October 08

Sonnentor Organic Cilantro

Sonnentor Organic Cilantro, 15 g

  • Sweet-tart flavor
  • Ideal for Thai curries and Guacomole
  • Intense taste
CHF 2.75 (CHF 183.33 / kg)

Delivery by October 08

Ehrenwort Organic Chives

Ehrenwort Organic Chives, 5 g

  • Makes a lovely decoration
  • Can be used everywhere
CHF 4.10 (CHF 820.00 / kg)

Delivery by October 08

KOTÁNYI Dried Basil

KOTÁNYI Dried Basil, 10 g

  • Very gently dried
  • Rich in essential oils
  • Indispensable for pizza & tomato sauce
CHF 3.05 (CHF 305.00 / kg)

Delivery by October 08

Österreichische Bergkräuter Oregano

Österreichische Bergkräuter Oregano, 20 g

  • Typical Mediterranean spice
  • Very intense
  • Versatile
CHF 2.95 (CHF 147.50 / kg)

Delivery by October 08

Cosmoveda Organic Dried Basil

Cosmoveda Organic Dried Basil, 30 g

  • Pleasantly spicy
  • Versatile
  • Raw food product
CHF 4.10 (CHF 136.67 / kg)

Delivery by October 08

Alnatura Organic Dill Tips

Alnatura Organic Dill Tips, 15 g

  • Organic
  • Vegan
  • Versatile
CHF 2.40 (CHF 160.00 / kg)

Delivery by October 08

Cosmoveda Organic Dill Seeds

Cosmoveda Organic Dill Seeds, 25 g

  • Contain essential oils
  • Perfect for canning
  • Also suitable as a tea
CHF 3.05 (CHF 122.00 / kg)

Delivery by October 08

KOTÁNYI Organic Basil, Chopped

KOTÁNYI Organic Basil, Chopped, 17 g

  • For Mediterranean cuisine
  • Goes well with tomatoes
  • Pleasantly aromatic
CHF 4.10 (CHF 241.18 / kg)

Delivery by October 08