STAUD’S Tropic Fruit Spread, 250 g
Enjoy the taste of exotic tropical fruits at breakfast
CHF 5.25
(CHF 21.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- 70% fruit content
- With tropical fruits
- Pineapple, mango & more
Description
Add an exotic, tropical flavour to your breakfast! The Tropic Fruit Spread by Staud's is made with pineapple, peach, mango, banana and passion fruit. Fruit content: 70%.
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 729 / 174 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 41 g |
| from Sugar | 41 g |
| Protein | <0,5 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for STAUD’S Tropic Fruit Spread
1 customer review in all languages
5,0 out of 5 stars
| 5 stars | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 0 | (0%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
1 review
We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.
- No reviews available
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.050 products
Secure payments
with SSL encryption technology