TIMI Apple - Horseradish - Cranberry Chutney, 100 g

Pep up your dishes

CHF 6.46 CHF 7.20 -10%

(CHF 64.60 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

Only 4 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal with cheese
  • Suitable for wild game dishes
  • Fine, fruity and flavourful

Frequently bought together with STAUD’S Venusberg Apricot Fruit Spread - Limited Edition, 250 g

TIMI Apple - Horseradish - Cranberry Chutney, 100 g CHF 6.46 (CHF 64.60 / kg)
STAUD’S Venusberg Apricot Fruit Spread - Limited Edition, 250 g CHF 6.30 (CHF 25.20 / kg)
Total price: CHF 12.76
Description

This chutney impresses with its fine sweetness and spicy horseradish notes. Delicious apples give the chutney a balanced, fruity flavour.

  • The chutney tastes great with cheese or wild game dishes!
Item no.: TI-1236
Content: 100 g
EAN: 9120075821438
Manufacturer No.: 1236
Brands: TIMI
Ingredients

Apples, Lingonberries, Sugar, Horseradish, Salt

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 540 / 129 kJ / kcal
Fat 1 g
  from Saturated fatty acids 0,35 g
Carbohydrates 29 g
  from Sugar 27,3 g
Protein 0,37 g
Salt 0,9 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Gruber´s Fruchtzauberei, Reigersberg 31, 8262, Ilz, Austria, www.fruchtzauberei.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for TIMI Apple - Horseradish - Cranberry Chutney