TIMI - Delicious Everyday Treats from Genusshaus TIMIschl

Taste the true spirit of artisanal Austrian quality with Genusshaus TIMIschl. Rooted in the rich agricultural traditions of Styria, TIMI combines age-old farming heritage with a deep passion for artisanal craftsmanship and a genuine connection to nature. Made with meticulous attention to detail, every speciality is crafted to bring rich, authentic flavours straight from the fields to your kitchen.

Filter & sort

Price Certifications
Filter

TIMI: 19 items

TIMI Cappuccino Pumpkin Seeds

TIMI Cappuccino Pumpkin Seeds, 100 g

  • The best pumpkin seeds
  • Simply delicious
CHF 5.53 CHF 6.15 (CHF 55.30 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Fruity Pumpkin Chutney

TIMI Fruity Pumpkin Chutney, 120 g

  • Wonderful with a cheese plate
  • Slightly sweet taste
CHF 6.46 CHF 7.20 (CHF 53.83 / kg)

Delivery by October 09

Organic Dark Chocolate Covered Pumpkin Seeds

TIMI Organic Dark Chocolate Covered Pumpkin Seeds, 100 g

  • Organic quality
  • Made with the finest dark chocolate
CHF 5.53 CHF 6.15 (CHF 55.30 / kg)

Delivery by October 09

Organic White Chocolate Covered Pumpkin Seeds

TIMI Organic White Chocolate Covered Pumpkin Seeds, 100 g

  • High-quality
  • Delicious snack
CHF 6.46 CHF 7.20 (CHF 64.60 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Avocado & Guacamole Seasoning

TIMI Avocado & Guacamole Seasoning, 40 g

  • Perfect for avocado toast & guacamole
  • A flavourful blend of herbs & chilli
  • Handy glass shaker jar
CHF 6.46 CHF 7.20 (CHF 161.50 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Unicorn Magic Pumpkin Seed Mix

TIMI Unicorn Magic Pumpkin Seed Mix, 225 g

  • White chocolate & raspberry
  • Crunchy pumpkin seeds with glitter
  • A delicious, sweet treat
CHF 9.24 CHF 10.25 (CHF 41.07 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Chops & Roast Seasoning

TIMI Chops & Roast Seasoning, 100 g

  • A savoury seasoning blend for cutlets and roasts
  • With caraway, marjoram and garlic
  • Also delicious on potato wedges
CHF 6.46 CHF 7.20 (CHF 64.60 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Grill & BBQ Seasoning

TIMI Grill & BBQ Seasoning, 75 g

  • Smoky notes of paprika with onion and chilli
  • For seasoning meat, chicken and potatoes
  • Also suitable as a marinade
CHF 6.46 CHF 7.20 (CHF 86.13 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Fish & Scampi Seasoning

TIMI Fish & Scampi Seasoning, 60 g

  • Ideal for fish and seafood
  • A fresh hint of lemon with dill and lovage
  • Handy shaker for easy seasoning
CHF 6.46 CHF 7.20 (CHF 107.67 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Apple - Horseradish - Cranberry Chutney

TIMI Apple -​ Horseradish -​ Cranberry Chutney, 100 g

  • Ideal with cheese
  • Suitable for wild game dishes
  • Fine, fruity and flavourful
CHF 6.46 CHF 7.20 (CHF 64.60 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Pumpkin Seed Mix

TIMI Pumpkin Seed Mix, 120g

  • Different flavours in one mix
  • Ideal for unexpected visits
  • A great snack
CHF 6.46 CHF 7.20 (CHF 53.83 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Horseradish Mustard

TIMI Horseradish Mustard, 250 g

  • Wonderfully spicy
  • With Styrian horseradish
  • Great with pretzels
CHF 6.46 CHF 7.20 (CHF 25.84 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Wasabi Pumpkin Seeds

TIMI Wasabi Pumpkin Seeds, 75 g

  • Savoury
  • Spicy
CHF 5.53 CHF 6.15 (CHF 73.73 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Raspberry Pumpkin Seeds

TIMI Raspberry Pumpkin Seeds, 100 g

  • Best pumpkin seeds
  • Raspberry flavoured
CHF 5.53 CHF 6.15 (CHF 55.30 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Raspberry Mix

TIMI Raspberry Mix, 140 g

  • Chocolate covered raspberries
  • 3 different flavours
  • Made with the best ingredients
CHF 10.16 CHF 11.30 (CHF 72.57 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Pumpkin Seeds

TIMI Pumpkin Seeds, Orange (100 g)

  • Deliciously glazed
  • Great gift
  • Made with the best pumpkin seeds
CHF 5.53 CHF 6.15 (CHF 55.30 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Chocolate Chili Pumpkin Seeds

TIMI Chocolate Chili Pumpkin Seeds, 100 g

  • Delightful chocolate meets a spicy kick of chilli!
CHF 5.53 CHF 6.15 (CHF 55.30 / kg)

Delivery by October 09

TIMI Apple Mustard with Dried Apples

TIMI Apple Mustard with Dried Apples, 250 g

  • Fruity flavours
  • With pieces of apples
CHF 7.38 CHF 8.20 (CHF 29.52 / kg)

Delivery by October 09

Organic Dark & White Chocolate Pumpkin Seed Mix

TIMI Organic Dark & White Chocolate Pumpkin Seed Mix, 120 g

  • Organic quality
  • The ideal gift
  • With white & dark chocolate
CHF 7.38 CHF 8.20 (CHF 61.50 / kg)

Delivery by October 09