TIMI Grill & BBQ Seasoning, 75 g

Savoury, amoky seasoning mix for grilling and BBQ

CHF 6.46 CHF 7.20 -10%

(CHF 86.13 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 g

Only 8 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Smoky notes of paprika with onion and chilli
  • For seasoning meat, chicken and potatoes
  • Also suitable as a marinade

Frequently bought together with Herbaria Tajine Marrakesch Spice Blend, 100 g

TIMI Grill & BBQ Seasoning, 75 g CHF 6.46 (CHF 86.13 / kg)
Herbaria Tajine Marrakesch Spice Blend, 100 g CHF 7.84 (CHF 78.40 / kg)
Total price: CHF 14.30
Description

Turn every barbecue into a flavour-packed meal and add a deliciously smoky, savoury note to grilled meat and vegetables.


This seasoning blend adds rich BBQ aromas to grilled dishes. The balanced seasoning mix combines smoky paprika with savoury onion and a pleasantly fiery touch of chilli.

Use it to season beef, pork and chicken or crisp potato wedges - whether on the gril land in the pan. For a more intense flavour, simply mix the seasoning with a little vegetable oil and use it to marinate food the day before. This allows the spices to soak in for unforgettably juicy grilled food every time.


The highlights at a glance:

  • Smoky aroma: A balanced blend of smoky paprika, onion and chilli.
  • Versatile use: Fantastic with beef, pork, poultry and potato dishes.
  • Can be used in the grill or in the pan: Adds full-bodied BBQ flavour to food from the grill or pan.
  • Creative marinade: Mix with a little vegetable oil to make a delicious, savoury marinade.

Item no.: TI-1277
Content: 75 g
EAN: 9120075823791
Manufacturer No.: 1277
Brands: TIMI
Storage Information: Store in a cool & dry place
Ingredients

Sea salt, Smoked Paprika, Cane sugar, Onion granules, Chilli, Pepper, Garlic

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Timischl Edith & Hannes GesbR, St.Margarethen an der Raab, 10, 8321, St.Margarethen an der Raab, Austria, www.genusshaus-timi.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for TIMI Grill & BBQ Seasoning

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder