Vilgain Cheat Spread – Chocolate Bar with Hazelnut Cream, 350 g

Natural nut spread with whey protein from pasture-raised milk

CHF 12.57 CHF 13.95 -10%

(CHF 35.91 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 350 g

Only 1 item in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Over 50% hot-air roasted nuts
  • Whey protein from pasture-raised cows
  • No artificial additives

Frequently bought together with Vilgain Whole Wheat Sandwich Bread, 370 g

Vilgain Cheat Spread – Chocolate Bar with Hazelnut Cream, 350 g CHF 12.57 (CHF 35.91 / kg)
Vilgain Whole Wheat Sandwich Bread, 370 g CHF 2.60 (CHF 7.03 / kg)
Total price: CHF 15.17
Description

Vilgain Protein Nut Spread is a sweet nut cream designed for your active lifestyle. Formerly known as Cheat Spread, this product consists of more than 50% nuts, which are gently roasted with hot air. The added whey protein is sourced from grass-fed cows and obtained through cold ultrafiltration. A grinding process lasting up to eight hours creates an exceptionally smooth and even texture. The spread contains a maximum of 22% sugar thanks to the addition of cane sugar. Our production process is entirely free from artificial colours, preservatives, and refined oils.

Item no.: XVA-VIL-38009
Content: 350 g
EAN: 8595717730491
Manufacturer No.: 38009
Brands: Vilgain
May Contain Traces Of: : E - Peanuts, H - Nuts
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Properties: No preservatives, No added colours
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g per serving (33 g)
Calories 2504 / 598 kJ / kcal 825 / 197 kJ / kcal
Fat 47 g 15 g
  from Saturated fatty acids 6,8 g 2,2 g
Carbohydrates 20 g 6,6 g
  from Sugar 18 g 5,9 g
Fibre 6,9 g 2,3 g
Protein 21 g 7 g
Salt 0,19 g 0,06 g
Ingredients

44,2 % Hazelnuts [1], 23,4 % Almonds, Cane sugar, 9,5 % Whey protein[2] (Milk), Whole milk powder[1] (Milk), 2 % Cocoa powder (low fat)[1], Cocoa butter[1], Clarified butter (ghee)[1], Himalayan salt

  1. from organic agriculture
  2. from grass-fed cows
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Vilgain Cheat Spread – Chocolate Bar with Hazelnut Cream