Vilgain - Fine Foods & Snacks

Enrich your daily routine with high-quality food and snacks from Vilgain. The brand is known for authentic flavour, transparent ingredient lists, and functional nutrition. The range includes a wide selection of protein bars, nut nutters, and savoury meat snacks, ideal for on the go or after a workout. The selection is complemented by freeze-dried fruits, gluten-free doughs, and practical oil sprays for effortless meal preparation.

Shop by category

Filter & sort

Price Certifications Type of Nutrition
Filter

Vilgain: 25 items

Vilgain Whole Wheat Sandwich Bread

Vilgain Whole Wheat Sandwich Bread, 370 g

  • No added sugar & vegan
  • Enriched with Italian olive oil
  • Fibre from whole wheat
CHF 2.60 CHF 3.05 (CHF 7.03 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Organic Oat Bars

Vilgain Organic Oat Bars, Chocolate Almond (50 g)

  • Over 30% high-quality nuts
  • Completely gluten-free & vegan
  • Ingredients of pure organic quality
CHF 1.95 (CHF 39.00 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Organic Plant Protein Mini Biscuits

Vilgain Organic Plant Protein Mini Biscuits, Peanut Salted Caramel (50 g)

  • 22% plant-based pea protein
  • Completely gluten-free & vegan
  • Ingredients from 100% organic farming
CHF 2.35 (CHF 47.00 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Organic Nut Butter Cups

Vilgain Organic Nut Butter Cups, Peanut Butter (39 g)

  • Over 30% creamy nut filling
  • Vegan chocolate with 52% cocoa
  • Organic ingredients
CHF 1.95 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Organic Crunchy Peanut Butter

Vilgain Organic Crunchy Peanut Butter, 1.000 g

  • 100% organic Virginia peanuts
  • With 25 grams of protein per 100 grams
  • Free from palm oil & added sugar
CHF 11.30 (CHF 11.30 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Double Trouble Protein Bar

Vilgain Double Trouble Protein Bar, Peanut Butter & Raspberry Jelly (55 g)

  • Two-layer with a creamy filling
  • Over 15 g of milk protein per bar
  • No artificial additives
CHF 2.45 (CHF 44.55 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Chicory Syrup

Vilgain Chicory Syrup, 700 g

  • With 69% inulin from chicory root
  • Only 162 kcal per 100 grams
  • Low glycaemic index (< 5)
CHF 10.25 (CHF 14.64 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Organic Plant Protein Energy Balls

Vilgain Organic Plant Protein Energy Balls, Cocoa Peanut (45 g)

  • Organic ingredients
  • Vegan & gluten-free
  • No added refined sugar
CHF 2.25 (CHF 50.00 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Protein Cookie

Vilgain Protein Cookie, Peanut Butter & Chocolate Chip (80 g)

  • Approx. 20g milk protein
  • Gluten-free thanks to plant-based fibres
  • Particularly soft & moist texture
CHF 2.85 (CHF 35.63 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Freeze-Dried Fruit &ndash; Mango

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Mango, 100 g

  • 100% mango & no colourings
  • Intensely sweet & lightly crunchy
  • Country of origin: China
CHF 9.65 (CHF 96.50 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Organic Rice and Chocolate Balls

Vilgain Organic Rice and Chocolate Balls, Milk Choco (50 g)

  • Ingredients of pure organic quality
  • Over 83% artisan chocolate
  • Completely gluten-free
CHF 2.35 (CHF 47.00 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Organic Extra Virgin Olive Oil Spray

Vilgain Organic Extra Virgin Olive Oil Spray, 200 ml

  • Ingredients from pure organic farming
  • Characteristic fruity, slightly bitter notes
  • Very low acidity
CHF 8.20 (CHF 41.00 / l)

Delivery by October 08

Vilgain Organic Avocado Oil Spray

Vilgain Organic Avocado Oil Spray, 200 ml

  • From Hass & Fuerte avocados
  • Heat-stable up to 270 °C when frying
  • Ingredients of pure organic quality
CHF 10.80 (CHF 54.00 / l)

Delivery by October 08

Vilgain Avocado Oil Spray

Vilgain Avocado Oil Spray, 200 ml

  • From the Hass variety grown in Kenya
  • High smoke point of 270°C
  • No added sugar
CHF 9.15 (CHF 45.75 / l)

Delivery by October 08

Vilgain Beef Stripes

Vilgain Beef Stripes, 25 g

  • 13 g of protein per stripe
  • No artificial additives
  • Soft texture, easy to chew
CHF 1.95 (CHF 78.00 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Freeze-Dried Fruit &ndash; Pineapple

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Pineapple, 50 g

  • 100% fruit & no added sugar
  • Gently freeze-dried & crispy
  • Country of origin: China
CHF 5.55 (CHF 111.00 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Organic Coconut Oil Spray

Vilgain Organic Coconut Oil Spray, 200 ml

  • With 93% MCT content
  • Suitable for sweet and savoury dishes
  • Ingredients from organic farming
CHF 8.50 (CHF 42.50 / l)

Delivery by October 08

Vilgain Coconut Oil Spray

Vilgain Coconut Oil Spray, 200 ml

  • Minimum 93% MCT fats
  • Smoke point: approx. 158°C
  • From Philippine coconuts
CHF 7.70 (CHF 38.50 / l)

Delivery by October 08

Vilgain Organic Smooth Peanut Butter

Vilgain Organic Smooth Peanut Butter, 350 g

  • 100% organic Virginia variety peanuts
  • With 25g of protein per 100g
  • Completely free from palm oil and added sugar
CHF 5.15 (CHF 14.71 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Soy Sauce Spray

Vilgain Soy Sauce Spray, 200 ml

  • In a handy spray format
  • Gluten-free & GMO-free
  • No synthetic additives
CHF 7.70 (CHF 38.50 / l)

Delivery by October 08

Chicken Breast Fillets with Salt and Pepper

Vilgain Chicken Breast Fillets with Salt and Pepper, 100 g

  • 98% meat & BPA-free can
  • High protein content & low in fat
  • No chemical preservatives
CHF 3.70 (CHF 37.00 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Trouble Protein Bar

Vilgain Trouble Protein Bar, Peanut Butter Cup (55 g)

  • With 29% protein content
  • No artificial flavours
  • High fibre content
CHF 2.45 (CHF 44.55 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Cheat Spread &ndash; Salted Caramel

Vilgain Cheat Spread – Salted Caramel, 350 g

  • Over 50% hot-air roasted nuts
  • Whey protein from pasture-raised cows
  • Maximum 22% sugar content
CHF 13.95 (CHF 39.86 / kg)

Delivery by October 08

Cheat Spread &ndash; Chocolate Bar with Hazelnut Cream

Vilgain Cheat Spread – Chocolate Bar with Hazelnut Cream, 350 g

  • Over 50% hot-air roasted nuts
  • Whey protein from pasture-raised cows
  • No artificial additives
CHF 13.95 (CHF 39.86 / kg)

Delivery by October 08

Vilgain Freeze-Dried Fruit &ndash; Banana

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Banana, 100 g

  • 100% banana & no additives
  • Crispy bite & intense flavour
  • Country of origin: China
CHF 3.05 (CHF 30.50 / kg)

Delivery by October 28