Vilgain Cheat Spread – Salted Caramel, 350 g

Nut spread with salted caramel made from natural ingredients

CHF 12.57 CHF 13.95 -10%

(CHF 35.91 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 350 g

Only 2 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Over 50% hot-air roasted nuts
  • Whey protein from pasture-raised cows
  • Maximum 22% sugar content

Frequently bought together with Vilgain Whole Wheat Sandwich Bread, 370 g

Vilgain Cheat Spread – Salted Caramel, 350 g CHF 12.57 (CHF 35.91 / kg)
Vilgain Whole Wheat Sandwich Bread, 370 g CHF 2.60 (CHF 7.03 / kg)
Total price: CHF 15.17
Description

Vilgain Protein Nut Spread is a sweet spread perfect for your active lifestyle. Formerly known as Cheat Spread, this version offers the popular salted caramel flavour. The base of the cream consists of more than 50% nuts, which are gently roasted using hot air. The added whey protein comes from grass-fed cows and is obtained through cold ultrafiltration. A grinding process of up to eight hours ensures an exceptionally fine and smooth texture. The spread contains a maximum of 22% sugar through the addition of real cane sugar. The production process is entirely free from artificial colours, preservatives, and refined oils.

Item no.: XVA-VIL-38008
Content: 350 g
EAN: 8595717730514
Manufacturer No.: 38008
Brands: Vilgain
May Contain Traces Of: : E - Peanuts, H - Nuts
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Properties: No preservatives, No added colours
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g per serving (33 g)
Calories 2378 / 568 kJ / kcal 783 / 187 kJ / kcal
Fat 41 g 13 g
  from Saturated fatty acids 7,2 g 2,4 g
Carbohydrates 25 g 8,1 g
  from Sugar 20 g 6,7 g
Fibre 6,9 g 2,2 g
Protein 23 g 7,5 g
Salt 0,56 g 0,18 g
Ingredients

64,5 % Almonds, Cane sugar, 11 % Whey protein[2] (Milk), Clarified butter (ghee)[1] (Milk), 0,5 % Himalayan salt

  1. from organic agriculture
  2. from grass-fed cows
Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Vilgain Cheat Spread – Salted Caramel

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder