Vilgain Organic Oat Bars, Chocolate Almond (50 g)

Gluten-free organic oat and nut bar for an active lifestyle

CHF 1.73 CHF 1.95 -11%

(CHF 34.60 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Flavour: Chocolate Almond

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Over 30% high-quality nuts
  • Completely gluten-free & vegan
  • Ingredients of pure organic quality

Frequently bought together with BeKind Maple Glazed Pecan & Sea Salt, 40 g

Vilgain Organic Oat Bars, Chocolate Almond (50 g) CHF 1.73 (CHF 34.60 / kg)
BeKind Maple Glazed Pecan & Sea Salt, 40 g CHF 1.92 (CHF 48.00 / kg)
Total price: CHF 3.65
Description

The Vilgain Organic Oat Bar is a vegan snack perfect for your training or daily routine. This raw bar is based on gluten-free oats combined with a nut content of over 30%. All ingredients used are sourced from controlled organic farming. Added shea butter ensures a soft and juicy texture. Our production process is entirely free from genetically modified ingredients, artificial colours, and preservatives. This lactose-free snack fits conveniently into any bag for when you are on the go.

Item no.: XVA-VIL-43022
Content: 50 g
EAN: 8595717724896
Manufacturer No.: 43022
Brands: Vilgain
Certifications: EU / non-EU organic label
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
May Contain Traces Of: : H - Nuts, N - Sesame Seeds
Properties: Gluten-free, Lactose-free
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g per serving (50 g)
Calories 1888 / 451 kJ / kcal 946 / 226 kJ / kcal
Fat 24 g 12 g
  from Saturated fatty acids 2 g 1 g
Carbohydrates 45 g 22,5 g
  from Sugar 18 g 9 g
Fibre 6,5 g 3,3 g
Protein 11 g 5,5 g
Salt 0,16 g 0,08 g
Ingredients

31 % Gluten-free oatmeal[1], 24 % Almond paste[1], Coconut nectar[1], 10 % Chocolate[1] (Cocoa paste[1], Coconut sugar[1], Cocoa butter[1], Sea salt), Shea butter[1], Roasted cashew nuts[1], Sea salt

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Vilgain Organic Oat Bars

4,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
1 (100%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder