Vilgain Whole Wheat Sandwich Bread, 370 g

Whole wheat sandwich bread made from seven natural ingredients with no hard crust

CHF 2.60 CHF 3.05 -15%

(CHF 7.03 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 370 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • No added sugar & vegan
  • Enriched with Italian olive oil
  • Fibre from whole wheat

Frequently bought together with Davert Organic Green Spelt & Spelt Bread, 500 g

Vilgain Whole Wheat Sandwich Bread, 370 g CHF 2.60 (CHF 7.03 / kg)
Davert Organic Green Spelt & Spelt Bread, 500 g CHF 3.04 (CHF 6.08 / kg)
Total price: CHF 5.64
Description

Vilgain's Whole Wheat Sandwich Bread has a soft and airy texture without a hard crust. It contains only seven natural ingredients and is free from artificial preservatives. High-quality Italian wheat flour and sourdough give it an airy texture and subtle taste. Olive oil serves as a source of monounsaturated fatty acids and ensures that the slices remain deliciously soft for up to 14 days after opening the pack if stored correctly. Ideal as an addition to your daily diet, as sandwiches or toasted.

Item no.: XVA-VIL-37782
Content: 370 g
EAN: 8595717720249
Manufacturer No.: 37782
Brands: Vilgain
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Properties: No preservatives
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1068 / 255 kJ / kcal
Fat 4,1 g
  from Saturated fatty acids 0,7 g
Carbohydrates 44 g
  from Sugar 6,5 g
Fibre 5,1 g
Protein 8 g
Salt 1,34 g
Ingredients

54 % Wholegrain wheat flour, Water, Wheat Sourdough (Wheat flour, Water), 3 % Olive Oil, Salt, Brewer’s yeast, Wheat Malt Extract, Wheat gluten

Treated with ethyl alcohol.

Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Vilgain Whole Wheat Sandwich Bread