Fruit Jams, Spreads & Marmelades - Perfect for Breakfast

Treat your sweet tooth to the finest fruit spreads, jams and marmelades!

Filter & sort

Price Brands Fruit composition Certifications Type of Nutrition
Filter

Fruit Jams & Spreads: 1 - 30 of 281 items

Venusberg Apricot Fruit Spread - Limited Edition

STAUD’S Venusberg Apricot Fruit Spread -​ Limited Edition, 250 g

  • Aromatic, fruity, classic
  • Popular with young and old alike
  • Grown in the Wachau region
CHF 7.00 (CHF 28.00 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Organic Apricot Jam

STAUD’S Organic Apricot Jam, 250 g

  • Sweetened with Austrian beet sugar
  • High fruit content
  • Completely organic
CHF 6.55 (CHF 26.20 / kg)

Delivery by October 08

Naturrein "Rosenmarille" Apricot Jam Extra

Darbo Naturrein "Rosenmarille" Apricot Jam Extra, 450 g

  • 50% fruit
  • Aromatic rarity
  • Popular jam
CHF 5.10 (CHF 11.33 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Organic Stewed Plums

STAUD’S Organic Stewed Plums, 230 g

  • Made with the best organic plums
  • 100% from Austria
  • Wonderfully fruity
CHF 4.50 (CHF 19.57 / kg)

Delivery by October 08

Finely Strained Raspberry - Reduced Sugar

STAUD’S Finely Strained Raspberry -​ Reduced Sugar, 200 g

  • Great raspberry flavour
  • Seedless
  • Reduced sugar
CHF 4.25 (CHF 21.25 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Strained Rosehip Jelly

STAUD’S Strained Rosehip Jelly, 250 g

  • Made from selected fruit
  • Finely strained, no chunky pieces of fruit
  • Not too sweet
CHF 5.15 (CHF 20.60 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Limited Edition Begamot Jelly

STAUD’S Limited Edition Begamot Jelly, 250 g

  • Fruity fresh
  • Slightly sour
  • Very delicious fruit spread
CHF 7.10 (CHF 28.40 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Limited Edition Elderflower Jelly

STAUD’S Limited Edition Elderflower Jelly, 250 g

  • Lovely floral aroma & fine citrus notes
  • Suitable for food and beverages
  • Grown in Austria
CHF 7.00 (CHF 28.00 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Organic Black Currant Jam

STAUD’S Organic Black Currant Jam, 250 g

  • From Styria
  • Sweetened with organic beet sugar
CHF 6.55 (CHF 26.20 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Organic Stewed Rhubarb

STAUD’S Organic Stewed Rhubarb, 230 g

  • Ideal companion with dessert
  • 100% from Austria
  • Enjoy cold or warm
CHF 4.50 (CHF 19.57 / kg)

Delivery by October 08

Ein Reichtum an Früchten - Blood Orange Spread

STAUD’S Ein Reichtum an Früchten -​ Blood Orange Spread, 250 g

  • High fruit content
  • With lemon and aronia juice concentrate
  • Perfect as a breakfast spread
CHF 5.15 (CHF 20.60 / kg)

Delivery by October 08

Blood Orange Fruit Spread with Fruit Punch - Limited Edition

STAUD’S Blood Orange Fruit Spread with Fruit Punch -​ Limited Edition, 250 g

  • Intensely fruity & sunny
  • As a spread or to enjoy by the spoonful
  • Contains alcohol & blood orange zest
CHF 7.00 (CHF 28.00 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Strained Apricot Jam

STAUD’S Strained Apricot Jam, 250 g

  • Wonderfully fruity
  • No chunky fruit pieces
  • Made from the best ingredients
CHF 5.15 (CHF 20.60 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Organic Raspberry Jam

STAUD’S Organic Raspberry Jam, 250 g

  • Seductively fruity
  • Gently processed
CHF 6.55 (CHF 26.20 / kg)

Delivery by October 08

Zwergenwiese Organic Peach and Passion Fruit Spread

Zwergenwiese Organic Peach and Passion Fruit Spread, 225 g

  • 70% fruit
  • Exotic aromas
  • Sweetened with agave syrup
CHF 3.60 (CHF 16.00 / kg)

Delivery by October 08

Zwergenwiese Organic Raspberry Fruit Spread

Zwergenwiese Organic Raspberry Fruit Spread, 225 g

  • Very aromatic
  • Fine fruit pieces
  • Sweetened with agave syrup
CHF 3.90 (CHF 17.33 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Organic Elderberry Jam

STAUD’S Organic Elderberry Jam, 250 g

  • From Austria
  • Completely organic
CHF 6.55 (CHF 26.20 / kg)

Delivery by October 08

Obsthof Christandl Quince Jam

Obsthof Christandl Quince Jam, 320 g

  • Lemony fragrance
  • Lots of Vitamin C
CHF 4.20 (CHF 13.13 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Organic Stewed Apricots

STAUD’S Organic Stewed Apricots, 230 g

  • Naturally fruity
  • Delicious spread
  • Also great for baking
CHF 4.50 (CHF 19.57 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Apricot Fruit Spread - Limited Edition

STAUD’S Apricot Fruit Spread -​ Limited Edition, 250 g

  • Deliciously fruity & sunny
  • Can be used in pastries & pancakes
  • From the Weinviertel fruit-growing region
CHF 7.00 (CHF 28.00 / kg)

Delivery by October 08

Darbo Apricot Fruit Spread, Reduced Sugar

Darbo Apricot Fruit Spread, Reduced Sugar, 250 g

  • 1/3 less sugar
  • 80% fruit content
  • Lovingly made
CHF 3.20 (CHF 12.80 / kg)

Delivery by October 08

Darbo Naturrein Wild Cranberry Jam Extra

Darbo Naturrein Wild Cranberry Jam Extra, 450 g

  • 50% fruit content
  • With pectin as the gelling agent
  • Gently heated stirred
CHF 5.05 (CHF 11.22 / kg)

Delivery by October 08

Pina Colada Fruit Spread with Jamaican Rum - Limited Edition

STAUD’S Pina Colada Fruit Spread with Jamaican Rum -​ Limited Edition, 250 g

  • Tropical flavours
  • Enjoy with baked goods, desserts or straight from the jar!
  • Contains alcohol
CHF 7.00 (CHF 28.00 / kg)

Delivery by October 08

Darbo Naturrein Garden Strawberry Jam

Darbo Naturrein Garden Strawberry Jam, 450 g

  • 50% fruit content
  • Finely strained
  • Great as a breakfast spread & for baking
CHF 5.05 (CHF 11.22 / kg)

Delivery by October 08

Naturrein Blackberry & Black Currant Jam Extra

Darbo Naturrein Blackberry & Black Currant Jam Extra, 450 g

  • Finely strained
  • 50% fruit
  • Carefully processed
CHF 5.10 (CHF 11.33 / kg)

Delivery by October 08

Zwergenwiese Organic Sour Cherry Fruit Spread

Zwergenwiese Organic Sour Cherry Fruit Spread, 225 g

  • 70% fruit
  • All-natural ingredients
  • Typical fruity aroma
CHF 3.60 (CHF 16.00 / kg)

Delivery by October 08

Kalorienbewusst Strawberry Jam, Reduced Calories

Darbo Kalorienbewusst Strawberry Jam, Reduced Calories, 220 g

  • 60% fruit content
  • 67% fewer calories
  • With fructose and sweeteners
CHF 2.85 (CHF 12.95 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Oma Staud Gooseberry Jam

STAUD’S Oma Staud Gooseberry Jam, 450 g

  • Sweet and sour taste
  • Classic recipe
  • Intensely fruity and aromatic
CHF 5.15 (CHF 11.44 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Oma Staud Plum Powidl

STAUD’S Oma Staud Plum Powidl, 435 g

  • Fruity and delicious plums
  • Traditional recipe
  • 50th anniversary edition
CHF 5.55 (CHF 12.76 / kg)

Delivery by October 08

STAUD’S Limited Edition Baked Apple Fruit Spread

STAUD’S Limited Edition Baked Apple Fruit Spread, 250 g

  • Spicy and fruity with a Bourbon vanilla
  • Delicious baked apple flavour
  • Regionally grown fruits
CHF 7.00 (CHF 28.00 / kg)

Delivery by October 08