BioArt Organic Curry and Mango Sauce, 250 ml
A fruity, spicy sauce for a wide range of dishes
CHF 6.90
(CHF 27.60 / l, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Mildly spicy flavour
- Made from organic ingredients
- Creamy texture
Description
This organic curry mango sauce combines the natural sweetness of ripe mangoes with a mild hint of curry. The result is a creamy, beautifully balanced sauce with a delightfully exotic flavour. It is the perfect accompaniment to rice dishes, vegetables, barbecued food, or as a dipping sauce for snacks.
| Item no.: | BIOG-306643 |
|---|---|
| Content: | 250 ml |
| EAN: | 9006241301525 |
| Manufacturer No.: | 306643 |
| Brands: | BioArt |
| Certifications: | EU organic seal |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
Ingredients
Water[1], Rapeseed Oil[1], Raw cane sugar[1], 8 % Mango Puree[1], Apple cider vinegar[1], Single-strength concentrated tomato paste[1], Cornstarch[1], 1,8 % Curry[1], Rock salt[1], Apricots, Onions[1], Red wine[1], Protein-enriched whey powder, Spices[1], Lemon juice concentrate[1], Thickening agent (Guar gum[1])
- from organic agriculture
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1260 / 301 kJ / kcal |
| Fat | 23,4 g |
| from Saturated fatty acids | 2,6 g |
| Carbohydrates | 21,1 g |
| from Sugar | 16,5 g |
| Protein | 0,8 g |
| Salt | 1,94 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for BioArt Organic Curry and Mango Sauce
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.300 products
Secure payments
with SSL encryption technology