BioArt Organic Lingonberry Jam (jar), 250 g

Carefully processed to retain the fine fruity flavour

CHF 9.25

(CHF 37.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

Only 5 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Fine fruity flavour
  • Gently processed
  • Plant-based pectin

Frequently bought together with STAUD’S Venusberg Apricot Fruit Spread - Limited Edition, 250 g

BioArt Organic Lingonberry Jam (jar), 250 g CHF 9.25 (CHF 37.00 / kg)
STAUD’S Venusberg Apricot Fruit Spread - Limited Edition, 250 g CHF 7.00 (CHF 28.00 / kg)
Total price: CHF 16.25
Description

This organic lingonberry jam is made from selected fruits and gently processed to preserve its natural flavour. The high fruit content gives it an intense fruity note and a delightful consistency. With just a touch of organic cane sugar, plant-based pectin, and real organic lemon juice, this ia a beautifully balanced fruit spread for moments of indulgence.

Item no.: BIOG-291221
Content: 250 g
EAN: 9006241200033
Manufacturer No.: 291221
Brands: BioArt
Fruit composition: Berries
Certifications: EU organic seal
Type of Nutrition: Vegan, Vegetarian
Storage Information: Store in a cool & dry place
Properties: No flavour enhancers, No added colours
Ingredients

70 % Lingonberries[1], Sugar[1], Lemon juice concentrate[1], Gelling agent (Pectin)

  1. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 741 / 177 kJ / kcal
Fat 0,9 g
  from Saturated fatty acids <0,1 g
Carbohydrates 43 g
  from Sugar 41 g
Protein 0,6 g
Salt 0,03 g
Legal information
Responsible food business operator: BioArt AG, Biodorfweg 4, 5164, Seeham, Austria, office@bioart.at, www.bioart.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioArt Organic Lingonberry Jam (jar)