Kelly's Riffels - Bacon & Maple Syrup, 130 g
Ridged potato chips with bacon flavour
CHF 3.85
(CHF 29.62 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
-
-
Kelly's
Riffels - Sour Cream & Onion
Seasoned with salt from the Austrian Alps
CHF 2.90(CHF 22.31 / kg) -
-
Kelly's
Riffels - Bacon & Maple Syrup
Ridged potato chips with bacon flavour
CHF 3.85(CHF 29.62 / kg) -
Kelly's
Riffles - Hot Mango Style
Ridged crisps made in Austria
CHF 3.85(CHF 29.62 / kg) -
Kelly's
Ribbed - Bolognese Style
Rdiged crisps with Bolognese flavour
CHF 3.85(CHF 29.62 / kg) -
Features & Advantages
- Made from Austrian potatoes
- Smoky & mildly sweet
- Vegan
Related products
Description
Ingredients
Potatoes, Vegetable oils (Sunflower, Rapeseed[1]), Natural Aromas, Sugar, Salt, Onion Powder, Seasoning, Acidifier (Citric acid)
- in varying proportions by weight
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2181 / 521 kJ / kcal |
| Fat | 32 g |
| from Saturated fatty acids | 2,9 g |
| Carbohydrates | 49 g |
| from Sugar | 4,1 g |
| Fibre | 4,4 g |
| Protein | 5,7 g |
| Salt | 1,5 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Kelly's Riffels - Bacon & Maple Syrup
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology