Manner Törtchen - Little Cakes, 400 g
For a cozy coffee break or snack
CHF 5.80
(CHF 14.50 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Flavour:
Features & Advantages
- Extra cream
- Crunchy waffles
- Special cocoa flavour
Description
The Manner cakes take their name from their round shapes. The crunchy Manner waffles are filled with extra hazelnut cocoa cream and have a special cocoa flavour that is obtained by roasting the cocoa beans.
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 2139 / 511 kJ / kcal |
| Fat | 27 g |
| from Saturated fatty acids | 20 g |
| Carbohydrates | 62 g |
| from Sugar | 45 g |
| Protein | 4,8 g |
| Salt | 0,1 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Josef Manner & Comp AG, Wilhelminenstraße 6, 1170 , Wien, Austria, josef.manner.com/de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Manner Törtchen - Little Cakes
3 customer reviews in all languages
4,8 out of 5 stars
| 5 stars | | 7 | (87%) |
|---|---|---|---|
| 4 stars | | 0 | (0%) |
| 3 stars | | 1 | (12%) |
| 2 stars | | 0 | (0%) |
| 1 Stars | | 0 | (0%) |
8 reviews
We do not have any reviews in English yet, but we do have 3 reviews available in other languages.
- No reviews available
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology