Meßmer Country Tea - Tuscan Peach, 20 tea bags (50 g)
Fruit tea with peach flavour
CHF 2.60
(CHF 52.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Features & Advantages
- Fruity & mild
- With a sweet aroma
- Naturally vegan
Description
Immerse yourself in the sunny flavours of Tuscany – this tea brings the sweet and zesty aroma of ripe peaches straight to your cup. Indulge in this fruity blend and enjoy pure moments of delicious taste.
Ingredients
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 ml |
|---|---|
| Calories | 8 / 2 kJ / kcal |
| Fat | 0 g |
| from Saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 0,6 g |
| from Sugar | 0,2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Ostfriesische Tee Gesellschaft GmbH & Co. KG, Bosteler Feld 6, 21218, Seevetal, Germany, info@otg.de, www.otg.de |
|---|
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Meßmer Country Tea - Tuscan Peach
Magazine Articles:
Discover Piccantino:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.000 products
Secure payments
with SSL encryption technology