Soletti Goldfish - Cheese, 100 g
Crunchy snack with cheese flavour
CHF 2.90
(CHF 29.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT.
Flavour:
Features & Advantages
- Made in Austria
- Baked until golden brown
- Ideal as a party snack
Related products
Description
| Item no.: | XFA-KEL-10002244 |
|---|---|
| Content: | 100 g |
| EAN: | 9000159743309 |
| Manufacturer No.: | 10002244 |
| Brands: | Soletti |
| May Contain Traces Of: : | N - Sesame Seeds |
| Storage Information: | Store in a cool, dry place protected from light |
| Properties: | No flavour enhancers, No added colours, Free from palm oil |
Ingredients
Wheat flour, Rapeseed Oil, Sugar, 3,5 % Cheese powder, Salt, Leavening agent (Ammonium hydrogen carbonate, Sodium hydrogen carbonate), Whey powder, Natural Aroma, Maltodextrin, Pepper
Nutritional Information
| Nutritional Information | per 100 g |
|---|---|
| Calories | 1859 / 444 kJ / kcal |
| Fat | 18 g |
| from Saturated fatty acids | 2,1 g |
| Carbohydrates | 58 g |
| from Sugar | 6,3 g |
| Fibre | 3,1 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 2,8 g |
Legal information
| Responsible food business operator: | Kelly Ges.m.b.H., Hermann-Gebauer-Straße 1, 1220, Wien, Austria, www.kellys.at |
|---|
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Soletti Goldfish - Cheese
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
-
Delivery in 3 business days.
More than 12.350 products
Secure payments
with SSL encryption technology