Vilgain Chicory Syrup, 700 g

Chicory syrup for sweetening food & drinks

CHF 9.24 CHF 10.25 -10%

(CHF 13.20 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 700 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With 69% inulin from chicory root
  • Only 162 kcal per 100 grams
  • Low glycaemic index (< 5)

Frequently bought together with STAUD’S Venusberg Apricot Fruit Spread - Limited Edition, 250 g

Vilgain Chicory Syrup, 700 g CHF 9.24 (CHF 13.20 / kg)
STAUD’S Venusberg Apricot Fruit Spread - Limited Edition, 250 g CHF 6.30 (CHF 25.20 / kg)
Total price: CHF 15.54
Description

Vilgain Chicory Syrup is your plant-based alternative to traditional sugar. This vegan sweetener is gently extracted from chicory root and offers a thick, rich consistency. The syrup has a pleasantly sweet flavour with only 6% sugar, while providing 69% inulin. With 162 kilocalories per 100g and a low glycaemic index, it is an ideal addition to a conscious diet. It is entirely free from artificial colours and preservatives. Enjoy this lactose-free syrup as a simple and versatile sweetener for your daily meals or drinks.

Item no.: XVA-VIL-44543
Content: 700 g
EAN: 8595717713364
Manufacturer No.: 44543
Brands: Vilgain
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Properties: No preservatives, No added colours
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 678 / 162 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 6 g
  from Sugar 6 g
Fibre 69 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Ingredients

100 % Chicory root extract

Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Vilgain Chicory Syrup