Vilgain - Snacks, Toppings & Dried Fruit

Filter & sort

Price Certifications Type of Nutrition
Filter

Snacks, Toppings & Dried Fruit: 14 items

Vilgain Organic Oat Bars

Vilgain Organic Oat Bars, Chocolate Almond (50 g)

  • Over 30% high-quality nuts
  • Completely gluten-free & vegan
  • Ingredients of pure organic quality
CHF 1.73 CHF 1.95 (CHF 34.60 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Organic Plant Protein Mini Biscuits

Vilgain Organic Plant Protein Mini Biscuits, Peanut Salted Caramel (50 g)

  • 22% plant-based pea protein
  • Completely gluten-free & vegan
  • Ingredients from 100% organic farming
CHF 2.11 CHF 2.35 (CHF 42.20 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Organic Nut Butter Cups

Vilgain Organic Nut Butter Cups, Peanut Butter (39 g)

  • Over 30% creamy nut filling
  • Vegan chocolate with 52% cocoa
  • Organic ingredients
CHF 1.73 CHF 1.95 (CHF 44.36 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Double Trouble Protein Bar

Vilgain Double Trouble Protein Bar, Peanut Butter & Raspberry Jelly (55 g)

  • Two-layer with a creamy filling
  • Over 15 g of milk protein per bar
  • No artificial additives
CHF 2.19 CHF 2.45 (CHF 39.82 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Chicory Syrup

Vilgain Chicory Syrup, 700 g

  • With 69% inulin from chicory root
  • Only 162 kcal per 100 grams
  • Low glycaemic index (< 5)
CHF 9.24 CHF 10.25 (CHF 13.20 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Organic Plant Protein Energy Balls

Vilgain Organic Plant Protein Energy Balls, Cocoa Peanut (45 g)

  • Organic ingredients
  • Vegan & gluten-free
  • No added refined sugar
CHF 2.02 CHF 2.25 (CHF 44.89 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Protein Cookie

Vilgain Protein Cookie, Peanut Butter & Chocolate Chip (80 g)

  • Approx. 20g milk protein
  • Gluten-free thanks to plant-based fibres
  • Particularly soft & moist texture
CHF 2.57 CHF 2.85 (CHF 32.13 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Freeze-Dried Fruit &ndash; Mango

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Mango, 100 g

  • 100% mango & no colourings
  • Intensely sweet & lightly crunchy
  • Country of origin: China
CHF 8.68 CHF 9.65 (CHF 86.80 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Organic Rice and Chocolate Balls

Vilgain Organic Rice and Chocolate Balls, Milk Choco (50 g)

  • Ingredients of pure organic quality
  • Over 83% artisan chocolate
  • Completely gluten-free
CHF 2.11 CHF 2.35 (CHF 42.20 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Beef Stripes

Vilgain Beef Stripes, 25 g

  • 13 g of protein per stripe
  • No artificial additives
  • Soft texture, easy to chew
CHF 1.73 CHF 1.95 (CHF 69.20 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Freeze-Dried Fruit &ndash; Pineapple

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Pineapple, 50 g

  • 100% fruit & no added sugar
  • Gently freeze-dried & crispy
  • Country of origin: China
CHF 4.97 CHF 5.55 (CHF 99.40 / kg)

Delivery by October 09

Chicken Breast Fillets with Salt and Pepper

Vilgain Chicken Breast Fillets with Salt and Pepper, 100 g

  • 98% meat & BPA-free can
  • High protein content & low in fat
  • No chemical preservatives
CHF 3.31 CHF 3.70 (CHF 33.10 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Trouble Protein Bar

Vilgain Trouble Protein Bar, Peanut Butter Cup (55 g)

  • With 29% protein content
  • No artificial flavours
  • High fibre content
CHF 2.19 CHF 2.45 (CHF 39.82 / kg)

Delivery by October 09

Vilgain Freeze-Dried Fruit &ndash; Banana

Vilgain Freeze-​Dried Fruit – Banana, 100 g

  • 100% banana & no additives
  • Crispy bite & intense flavour
  • Country of origin: China
CHF 2.76 CHF 3.05 (CHF 27.60 / kg)

Delivery by October 28