Vilgain Organic Extra Virgin Olive Oil Spray, 200 ml

Gently cold-pressed extra virgin olive oil

CHF 7.38 CHF 8.20 -10%

(CHF 36.90 / l, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ingredients from pure organic farming
  • Characteristic fruity, slightly bitter notes
  • Very low acidity

Frequently bought together with Alnatura Origin Organic "Aceto Balsamico di Modena PGI" Crema Balsamic Vinegar, 250 ml

Vilgain Organic Extra Virgin Olive Oil Spray, 200 ml CHF 7.38 (CHF 36.90 / l)
Alnatura Origin Organic "Aceto Balsamico di Modena PGI" Crema Balsamic Vinegar, 250 ml CHF 3.77 (CHF 15.08 / l)
Total price: CHF 11.15
Description

This Extra Virgin Olive Oil Spray is gently cold-pressed using a specialised process which ensures that it retains its vital natural components, including Vitamin E and polyphenols. It has a sophisticated, peppery profile with slightly bitter undertones and delicate fruity notes. A low acidity level of less than 0.5% serves as a hallmark of the superior quality and freshness of the olives used. It is ideal for use in your air fryer, allowing you to achieve a crisp finish with fewer calories.

Directions for use:
Shake well before use. Spray from a distance of 10–15 cm onto a cold pan or directly onto your food. Pressing down for 1 second dispenses approximately 1.8 ml of oil. Press on the centre of the nozzle to dispense a standard amount or on the tip for a smaller amount.

Item no.: XVA-VIL-38127
Content: 200 ml
EAN: 8595717718796
Manufacturer No.: 38127
Brands: Vilgain
Certifications: EU / non-EU organic label
Storage Information: Store in a cool, dry place protected from light
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 ml per serving (1,8 ml)
Calories 3450 / 824 kJ / kcal 63 / 15 kJ / kcal
Fat 92 g 1,65 g
  from Saturated fatty acids 13 g 0,23 g
  from Monounsaturated fatty acids 70 g 1,26 g
  from Polyunsaturated Fatty Acids 8,6 g 0,16 g
Carbohydrates 0 g 0 g
  from Sugar 0 g 0 g
Protein 0 g 0 g
Salt 0 g 0 g
Ingredients

100 % Extra virgin olive oil[1]

  1. from controlled organic cultivation
Notes
Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Vilgain Organic Extra Virgin Olive Oil Spray

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder