Vilgain - Cooking Oils & Sauces

Filter & sort

Price Certifications Type of Nutrition
Filter

Cooking Oils & Sauces: 6 items

Vilgain Avocado Oil Spray

Vilgain Avocado Oil Spray, 200 ml

  • From the Hass variety grown in Kenya
  • High smoke point of 270°C
  • No added sugar
CHF 8.21 CHF 9.15 (CHF 41.05 / l)

Delivery by October 09

Vilgain Organic Extra Virgin Olive Oil Spray

Vilgain Organic Extra Virgin Olive Oil Spray, 200 ml

  • Ingredients from pure organic farming
  • Characteristic fruity, slightly bitter notes
  • Very low acidity
CHF 7.38 CHF 8.20 (CHF 36.90 / l)

Delivery by October 09

Vilgain Organic Avocado Oil Spray

Vilgain Organic Avocado Oil Spray, 200 ml

  • From Hass & Fuerte avocados
  • Heat-stable up to 270 °C when frying
  • Ingredients of pure organic quality
CHF 9.70 CHF 10.80 (CHF 48.50 / l)

Delivery by October 09

Vilgain Organic Coconut Oil Spray

Vilgain Organic Coconut Oil Spray, 200 ml

  • With 93% MCT content
  • Suitable for sweet and savoury dishes
  • Ingredients from organic farming
CHF 7.66 CHF 8.50 (CHF 38.30 / l)

Delivery by October 09

Vilgain Coconut Oil Spray

Vilgain Coconut Oil Spray, 200 ml

  • Minimum 93% MCT fats
  • Smoke point: approx. 158°C
  • From Philippine coconuts
CHF 6.92 CHF 7.70 (CHF 34.60 / l)

Delivery by October 09

Vilgain Soy Sauce Spray

Vilgain Soy Sauce Spray, 200 ml

  • In a handy spray format
  • Gluten-free & GMO-free
  • No synthetic additives
CHF 6.92 CHF 7.70 (CHF 34.60 / l)

Delivery by October 09